Lightbringer har en digital plattform för patenthantering och hjälper startups och teknikbolag att skydda sina innovationer på ett enklare, snabbare och mer tillgängligt sätt.
– Vi vill att världens bästa idéer ska få rätt förutsättningar från start. Genom att digitalisera och förenkla patentprocessen gör vi det möjligt för fler att ta sina innovationer till marknaden, säger Dominic Davies, vd och grundare av Lightbringer.
Lightbringer grundades 2023 av Dominic Davies, Markus Andreasson och Ola Wassvik. Företaget har på kort tid attraherat både kunder och medarbetare från hela Europa och siktar nu på fortsatt tillväxt från sitt nya kontor i Varvsstaden. I maj flyttar man in på cirka 560 kvadratmeter på våning 3 och blir därmed grannar till Varvsstaden AB, Position Green, Wingårdhs och restaurang Aster, som sedan tidigare sitter i huset.
– För oss handlar detta om mer än bara en fysisk flytt. Varvsstaden ger oss en plats där vi kan kombinera innovation och långsiktighet, där vi hittat både karaktär, historia och en vision som vi känner oss hemma i. Det här är verkligen en plats för framtiden, säger Johannes Bolvede, COO på Lightbringer.
Lightbringers nya kontor blir en kreativ nod för utveckling, kunddialog och strategiska samarbeten och en plats där nästa generations teknikbolag ges verktygen att bygga tryggt från grunden. Magasinet ligger i hjärtat av Varvsstaden och var den första kontorsbyggnaden som utvecklades på området.
– Det är svårt att inte smittas av Lightbringers framtidstro och tempo. Deras närvaro adderar en ny, spännande dimension till Varvsstaden och vi önskar dem stor lycka till med sin verksamhet i sina nya lokaler, säger Hanne Birk, utvecklingschef Varvsstaden AB.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.