Image

Schroders köper av Alecta

Transaktioner Schroders har köpt en drygt 9 000 kvadratmeter stor handelsfastighet i Helsingborg av Alecta. Fastigheten Orkanen 12, 13 innefattar en nybyggd Coop Forumbutik.
Publicerad den 10 November 2011

Köpeskillingen är hemlig.

Leimdörfers nyöppnade Malmökontor var rådgivare till säljaren Alecta.

- Ja, det är den största affären vi har genomfört sedan vi öppnade vårt Malmökontor. GE:s och NR Nordics försäljning till Pramerica var större, men den jobbade vi med innan vi öppnade kontoret här nere i juli, säger Fredrik Cronqvist på Leimdörfer till Fastighetssverige.

Tre personer arbetar nu på Leimdörfers Malmökontor. Förutom Fredrik Cronqvist är det Henrik Schmidt och Susanne Bengtsson.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushållen ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige