Lägenheterna är fördelade på två hus med utsikt över Hallandsåsens sluttning och Laholmsbukten.
– Efterfrågan på seniorbostäder är stor både i Båstad och i hela Skåne. Det märks tydligt på det stora intresset och det faktum att alla lägenheter utom ett fåtal i Brf Apelgården redan är sålda, säger Ulrika Nyström, regionchef för Riksbyggens affärsområde bostad i södra Sverige.
Bonum vänder sig till hushåll där minst en person har fyllt 55 år.
Bolag Storsala rustar för att ta nya steg. Nyligen blev det klart att industrikoncernen Weland investerar och kliver in som strategisk partner och delägare i bolaget. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om en perfekt matchning, vad Weland tillför bolaget, synen på nuvarande ägarbild och möjligheten att ta in fler delägare framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.