Image

Redito i forward funding-affär

Transaktioner Redito har köpt en obebyggd fastighet i Simrishamn där en Coop Extra skall uppföras under 2015. Det är Wästbygg som är säljare och som också ska uppföra byggnaden.
Publicerad den 18 December 2014
Jan Björk. Bild: Eddie Ekberg
Jan Björk.

Fastighetsvärdet uppgår till 51 miljoner kronor.

Fastigheten kommer ingå i Trophi Fastighets AB.

Falkenborn var rådgivare till Redito och Bernstrom & Partners till Wästbygg.

- Det är särskilt roligt att få vara med i genomförandet av ett projekt och vi gör gärna fler forward funding-affärer av denna typ, säger Jan Björk, vd för Redito.

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushållen ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige