Breddens kommunikationsläge, med närhet till Stockholm City och Arlanda, tillsammans med Scandics konferenshotell med 320 rum är viktiga faktorer när Rusta långsiktigt väljer Bredden som etablering för sitt huvudkontor.
– Affären med Rusta är ytterligare ett kvitto på att vårt kontorserbjudande i Bredden passar marknaden. Den senaste tiden har vi dessutom gjort ytterligare kontorsuthyrningar på mer än 2 000 kvm, något som visar Breddens styrka som plats för företag som behöver moderna och flexibla ytor i bästa kommunikationsläge. Tillväxten av kontorshyresgäster och antal arbetsplatser innebär positiva effekter för andra hyresgäster som hotell, restauranger och butiker, säger Thomas Sipos, vd för Profi Fastigheter.
Bredden, tidigare Infracity, är beläget utmed E4:an mellan Stockholm och Arlanda, och omfattar närmare 200 000 kvadratmeter kontor och handel. Idag arbetar ca 3 000 personer här.
Presenteras av Technogym
Bolag Blackrock fortsätter ha fokus på Sverige och Norden. Bolagets Nordenchef för fastigheter, Thorsten Slytå, berättar för Fastighetssverige om ambitionerna för de nordiska marknaderna, var man helst gör nya förvärv, vilka segment man fokuserar på, vilka nya segment man är intresserade av och om sin nya bredare roll inom bolaget.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.