Bakgrunden är att den ryska staten för 15 år sedan dömdes av en svensk skiljedomstol att betala en tysk affärsman miljonbelopp för att ha konfiskerat dennes egendom.
Ryssland vägrade och Kronofogden försöker nu driva in skulden genom att sälja huset.
Ett första försäljningsförsök genomfördes förra året, men det kom bara ett bud, på en miljon kronor, vilket ansågs för lågt.
Huset är värderat till 62 miljoner kronor, men man får då på köpet ryska staten som hyresgäst en hyresgäst som hävdar diplomatisk immunitet och som vägrar lämna huset.
I nästa vecka anordnas nya visningar, skriver Dagens Industri.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.