- Med Mikael Rådegård får Uppsalahem ännu en mycket kompetent vd med god branschvana. Han har erfarenhet från kommersiell, statlig och kommunal verksamhet inom bostadsbranschen. Under rekryteringen av ny vd har vi lagt stor vikt vid att hitta en person som har en god social förmåga och passar in i Uppsalahems affärskultur och Mikael har dessa egenskaper, säger Peter Nordgren, styrelseordförande i Uppsalahem.
Mikael Rådegård är 57 år och har de senaste fem åren varit vd på det kommunalägda bostadsbolaget Vallonbygden i Finspång.
- Jag ser verkligen fram emot att få bli vd för Uppsalahem som har ett mycket viktigt uppdrag och som är ett välskött och välrenommerat fastighetsbolag i Uppsala, säger Mikael Rådegård som tillträder den första oktober 2010.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.