Kenning kommer närmast från DEAS Asset Management, som ju förvärvade den nordiska delen av Aberdeen Asset Managements fastighetsdel för ett år sedan. Kenning själv bekräftar hans nya jobb till Fastighetssverige:
– Det stämmer. Jag började den 8 juni. Jag fick ett erbjudande som kändes oerhört spännande och det ska bli oerhört roligt att få fokusera på investeringar i Norden, framför allt inom logistik.
Under onsdagen följer en längre intervju med Magnus Kenning om hans nya uppdrag.
Presenteras av Technogym
Transaktioner När Diös gör affärer i norra Sverige är det med ett tydligt mål i sikte: att öka portföljen i centrala lägen och minska densamma i utkanten av städerna. Annie Franzon, transaktionschef på Diös, delger Fastighetssverige bolagets vision för norra Sverige. – Det är tydligt vad kunderna efterfrågar, säger hon.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.