Beståndet omfattar tolv fastigheter i Ingarvets företagsområde i Falun. Den uthyrningsbara ytan uppgår till cirka 36 300 kvadratmeter.
En av fastigheterna med ett hyresvärde om 2,85 miljoner kronor och ett pris på 29 miljoner kronor tillträds den 30 juni 2016 och säljare är Haglöf & Nordkvist AB. De resterande fastigheterna med ett pris om 241 miljoner kronor tillträds den 30 september 2016 och säljare av dem är Maralago industri AB. Den sammanlagda ekonomiska uthyrningsgraden är 98 procent och den genomsnittliga kontraktslängden uppgår till cirka 4,1 år.
Svenska krämfabriken AB med en av Europas modernaste produktionsanläggningar för kosmetik är största hyresgäst med 14 procent av hyresvärdet. Andra större hyresgäster är Postnord, Bevego, Falu kommun och Ahlsell.
– Genom förvärvet stärker NP3 sin närvaro i Dalarna inom B2B-handel vilket är en prioriterad fastighetskategori. NP3 kommer tillsammans med säljaren att fortsätta förvalta och utveckla Ingarvet med de byggrätter som medföljer förvärvet, säger Andreas Nelvig, vd för NP3 Fastigheter.
Bygg/Arkitektur Göteborgs stad har sen en tid jobbat för att kulturen ska finnas med som en grundförutsättning i stadsutvecklingen, men det kan vara klurigt att hitta balansen. Kultur fyller en stad med liv och innehåll och har många positiva effekter som förbättrad hälsa, trygghet, tillväxt och högre fastighetsvärdering. Samtidigt så står det mot andra viktiga intressen och det finns redan idag konfliktytor. Nu ska ett nytt verktyg visa på det ekonomiska värdet med kulturetableringar och en panel ger sin syn på hur kulturen ska ta plats i våra städer.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.