Magnolia Bostads förslag för Maria stationsområde etapp två i Mariastaden har tagits fram i samarbete med C.F. Møller. Det siktar på att utveckla Maria stationsområde till ett levande område med stadsmässiga kvaliteter och kontakt med naturen.
Förslaget innehåller två nya kvarter, Arkeologen 1 och Antikvarien 1. Bostäderna kommer att bidra till en levande och varierad stadsmiljö som är ekonomiskt, socialt och miljömässigt hållbar. Byggstart planeras ske under 2016.
– Magnolia Bostad tilldelades tidigare i år en markanvisning avseende 287 hyresrätter i Mariastaden som vi utvecklar åt Alecta som är slutgiltig ägare. Jag är glad och stolt över att Helsingborgs kommun väljer att ge oss förtroendet att utforma och bygga ytterligare 300 nya bostäder i den här nya och spännande stadsdelen, säger Fredrik Lidjan, verkställande direktör för Magnolia Bostad.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.