När World Architecture Festival öppnar i Berlin i november kommer Sweco representeras av Amhults kyrka som gått vidare till final i kategorin Religion – Completed Buildings.
–Vi skickade in flera starka bidrag till tävlingen i år och är väldigt stolta över att juryn imponerades av Amhults kyrka. Det visar att vår position som arkitekter i den skandinaviska arkitekturtraditionen håller hög internationell nivå på den globala arenan, säger Jan Mattsson, vd för Sweco Architects.
Ansvarig arkitekt är Margareta Diedrichs. Hon kommer att vara på plats i Berlin och presentera projektet inför juryn som gör sin slutliga bedömning. Det är tredje året i följd som Swecos bidrag går vidare till final. 2014 vann Sweco första pris med centralstationen i Linköping.
Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.