– Vi är glada och stolta över att Netonnet valt att etablera sin butik i fastigheten och uthyrningen går helt i linje med visionen för fastigheten där allt fler publika verksamheter inryms såsom Friskis & Svettis, Busfabriken och Ahlsell, säger Theresa Schatzl, kommersiell fastighetsförvaltare, Klövern Norrköping.
Fastigheten har en historia som en av Ericssons fabriker för bland annat kretskortstillverkning och är ett landmärke i Norrköping. En exteriör ansiktslyftning samt en ny solcellsanläggning kommer att stå klar under hösten och fler spännande utvecklingsmöjligheter planeras.
Det nystartade bygg- och rådgivningsföretaget E2C i Linköping/Norrköping/Finspång har fått i uppdrag att ansvara för en totalentreprenad när 3000 kvadratmeter i Erikssons gamla industrilokaler vid Ståthögaleden i Norrköping ska omvandlas till en elektronikbutik.
Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.