Finansmannen Gustaf Douglas är mest känd för sina stora investeringar i bolag som Securitas och Assa Abloy. Men han grundlade faktiskt sin verksamhet genom att köpa och sälja fastigheter. Och nu planerar han en investering på uppemot sju miljarder kronor i ett enormt fastighetsutvecklingsprojekt .
Det handlar om ett nytt handelsområde på familjens Douglas marker utanför Österåker, norr om Stockholm. Enligt tidningen Mitt i kan handelsområdet, som döpts till Rosenkälla, få en yta om 280 000 kvadratmeter. Går allt vägen inleds byggnationen under 2010.
- Jag ser inga reella hot. Även om vi går in i en långkonjunktur rullar det här vidare. Vi känner oss tämligen trygga, säger, Anders Tegelberg, Orrtornets vd tidningen Mitt i.
Bolag Dubbelt så många jobbar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, visar en ny rapport från Statistiska Centralbyrån. Vad får det här för effekter för bolagen som har stort kontorsutbud i sin portfölj? Vad tänker de göra åt det? Företrädare för Alecta Fastigheter, Atrium Ljungberg, Balder, Diös och Wihlborgs svarar Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.