Bostäderna ska byggas i närheten av KTH och Östra station. Abacus är sedan flera år specialiserat på projektuveckling av attraktiva fastigheter i Stockholm och har idag cirka 500 lägenheter i planarbete och produktion - bland andra Storseglet i Henriksdalshamnen där produktion pågår med 83 bostadsrätter vid kajen, kvarteret Sänket på Södermalm som byggstartar under slutet av året samt Årstafältet och Islandstorget vid Södra Ängby med byggstart under 2014.
Dessutom planeras ytterligare cirka 130 studentlägenheter att byggstartas under 2013 vid Tallkrogens tunnelbana.
– Efter flera års arbete har vi erhållit en fantastisk fin markanvisning i bästa läge. Det är också extra roligt att om några år kunna erbjuda studenterna ett attraktivt boende med utsikt över Stockholms innerstad, säger Josa Lundbäck, vd för Abacus Bostad.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.