Image
Visionsskiss över fastigheten Raklinjen.
Visionsskiss över fastigheten Raklinjen. Bild: Cernera

Instatech hyr nya lokaler i Brämhult av Cernera

Uthyrning Cernera har tecknat ett hyresavtal med rörläggeri- och ventilationsföretaget Instatech om 835 kvadratmeter kontors- och verkstadslokaler i fastigheten Raklinjen 2 i Brämhult, Borås.
Publicerad den 31 Januari 2025

Oskar Malmén, vd på Cernera, är glad över att kunna erbjuda en lösning som är anpassad för Instatechs verksamhet.
– Vi har en vision för fastigheten som innefattar bland annat nya och effektiva planlösningar, en uppdaterad yttre gestaltning och utvidgning av parkeringsytor. I vår vision passar Instatech mycket väl in, säger han.

Ulf Andersson, Johan Andersson och Adam Lönqvist, alla delägare i Instatech, gläds åt att ha hittat en lokal som passar det expanderande företaget.
– Vi har ett stort behov av tillgänglighet både infrastrukturmässigt och sett till våra egna lager- och lastmöjligheter. Med den närliggande påfarten uppfyllde denna lokal alla våra krav och passade Instatech idealiskt, säger Ulf Andersson.

Lokalen, som erbjuder lastning för servicebilar, ligger nära genomfartsleder. Fastigheten, om drygt 8 200 kvadratmeter, är belägen i Brämhult strax utanför centrala Borås, intill riksväg 40.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige