Image

Ikea bygger kontor i Hyllie

Bygg Ikea forstätter att växa i södra Sverige. Bland annat kommer man att flytta verksamheter från Helsingborg till ett nybyggt kontor i Hyllie i Malmö.
Publicerad den 28 September 2011

Ikea ökar sina satsningar i södra Sverige. Investeringarna omfattar bland annat byggnation av de nya Ikea-varuhusen i Malmö och Helsingborg som nyss genomförts och att de stödfunktioner för den globala verksamheten som i dag finns i Helsingborg placeras i nya lokaler bredvid varuhuset i Malmö.
- Det stämmer att vi har för avsikt att bygga ett kontor i Hyllie. Vi kommer att äga kontoret själva och Ikea Fastigheter blir byggherre, säger Anders Hall, vd på Ikea Fastigheter.

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige