Cecilia Andersson kommer närmast från NCC där hon arbetat med projektutveckling främst i tidiga skeden.
Rickard Malm kommer från en tidigare tjänst som projektledare på HSB Göteborg och är väl insatt i fastighetsutvecklingsprocessen.
- Med dessa nya projektchefer kan vi öka byggtakten ytterligare och möta våra medlemmars och bosparares önskemål om fler attraktiva och hållbara boenden, säger Roger Sundbom på HSB Göteborg.
Exempel på nyproduktionsprojekt som ligger i startgroparna för byggstart är Kvillebäcken, Amundön, Johanneberg, Björkekärr och Tuve.
Bolag Spelutvecklingsbranschen fortsätter blicka mot Södermalm i Stockholm. Efter ytterligare en stor etablering i Fatburen berättar Karin Jernström Nyberg, marknadsområdeschef på AMF Fastigheter, om navet som utvecklats på Södermalm och hur AMF Fastigheter arbetar för att stärka det, om balans mellan branscher i området och de andra branschkluster som utvecklats i bolagets bestånd.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.