Den 15 200 kvadratmeter stora fastigheten ska renoveras och moderniseras för att möta den finska hyresgästmarknadens ökade efterfrågan på moderna och hållbara kontorslokaler. Porkkalankatu 3 ligger i anslutning till tunnelbanan och nära den västra huvudleden.
– Fastigheten är det elfte förvärvet vi gör genom vår fastighetsfond GNRE Fund II och är ett utmärkt tillskott till vår portfölj av kontorsfastigheter i Helsingfors. Fastigheten och läget är perfekt för fondens investeringsstrategi. Helsingfors har länge varit en viktig marknad för oss och vi ser fortfarande nya och intressanta möjligheter här. Vi hoppas att framåt kunna köpa fler liknande fastigheter, säger Genestas vd David Neil.
Advokatbyrå Aleksandra i Helsingfors har bistått Genesta i samband med transaktionen.
Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE
Presenteras av Pattern Geographic
Bolag Strax innan Wihlborgs bokslutsrapport publiceras kommer nyheten om att bolaget signerat avtal om att förvärva åtta fastigheter av Granitor i, för Wihlborgs, bra lägen, med bra innehåll i förvaltningsportföljen och utvecklingsfastigheter precis intill några av Wihlborgs senaste projekt. – Alla omvärldsfaktorer är inte negativa och även i föränderliga tider uppstår möjligheter, säger vd Ulrika Hallengren.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.