Blatteförmedlingen grundades 2006 och bedriver förändringsarbete i Sverige kring mångfald och affärsnytta. Organisationen verkar inom rekrytering och bemanning samt håller föreläsningar för regering, kommuner och storföretag.
- Verksamheten utvidgades för ett år sedan till att innefatta Jobbfabriken som sysselsätter långtidsarbetslösa i Jobb och utvecklingsgarantin fas tre. Lokalen på Gävlegatan är inspirerande och ett stort lyft för verksamheten och för alla våra deltagare. Vi stormtrivs, säger Ivan Daza från Blatteförmedlingen.
- Vi är glada att Blattförmedlingen har valt GE Capital Real Estate som hyresvärd och välkomnar dem till vår fastighet, säger Johan Wästlund, vd för GE Capital Real Estate i Sverige.
Fastigheten Blästern 14 har en total uthyrningsbar yta på cirka 13 500 kvadratmeter.
- GE Capital Real Estate äger två fastigheter vid Norra Station med en total uthyrningsbar yta på cirka 21 000 kvadratmeter. Visionen om att skapa en ny stadsdel vid Karolinska/Norra Station för boende, företagande och forskning med inriktning mot life science utgör en stor potential för framtiden, säger Johan Wästlund.
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.