Image

Flera nya varumärken till Täby Centrum

Uthyrning I höst invigs en ny del av Täby Centrum med 60 nya butiker. Unibail-Rodamco släpper nu några av de nya varumärkena.
Publicerad den 7 Februari 2013
Täby centrum. Bild: Unibail-Rodamco
Täby centrum.

Bland andra öppnar Hugo Boss, Tommy Hilfiger, Lexington, Marimekko, J.Lindeberg, Hamleys.

- Att ytterligare en rad internationella varumärken väljer att etablera sig i Täby Centrum är ett kvitto på att vår förnyelse av Täby uppskattas, säger Lars-Åke Tollemark, Director of Operations Nordic på Unibail-Rodamco.

När nya Täby Centrum står klart år 2015 kommer det att omfatta en total area om 78 000 kvadratmeter och bestå av cirka 260 butiker.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige