– Det här är den sista pusselbiten som läggs i utvecklingen av fastigheten Verdandi 10 vid Sveatorget som är en viktig del av Borlänge centrum, säger Fredrik Thorgren, chef för Diös Fastigheters affärsområde Dalarna.
– Svenska Bio är väldigt glada över möjligheten att bygga ut BioPalatset i Borlänge. Etapp 1 med utbyggnad till sex salonger gör Borlänge till den stad i Dalarna med flest biografsalonger och därmed störst utbud av filmer. Extra roligt för oss är att fortsätta stärka vårt samarbete med Diös Fastigheter som även är vår fastighetsägare i Falun och Mora, säger Peter Fornstam, vd för Svenska Bio.
Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.