- Vi är stolta att Corpus Sireo gett oss nytt förtroende att förvalta deras fastigheter. Vi har haft en lång relation med kunden och ser fram emot ett fortsatt nära samarbete som ska resultera i ökat mervärde för båda parter genom aktiv förvaltning, säger Gustav Dahlfors, asset manager på Newsec Asset Management.
Det nya avtalet för Kronan 10-11 löper under minst tolv månader och omfattar ekonomisk och teknisk förvaltning samt bolagsredovisning. Newsec förvaltar sedan tidigare även en handelsfastighet i Göteborg åt Corpus Sireo.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.