Image
Anna Reuterskiöld.
Anna Reuterskiöld. Bild: Capman

Capman köper i Västberga

Transaktioner Capman Nordic Real Estate III Fund köper en portfölj med tre kontors- och blandfastigheter i Västberga i södra Stockholm av Wäsö Fastigheter.
Publicerad den 23 December 2020

Portföljen består av en kontorsbyggnad och två blandfastigheter med kontor och lager. Totalt utgörs portföljen av 30 000 kvadratmeter, av vilka 30 procent i nuläget är vakant. Capman planerar att renovera fastigheter till modern standard och att minska energianvändningen avsevärt.
– Den här portföljen är en jättebra addering till vår växande tredje value-add-fond. Efter våra planerade renoveringar kommer fastigheterna utgöra ett välkommet tillskott av högkvalitativa kontors- och lagerytor i området. Uppgraderingen av byggandernas tekniska system kommer förbättra energieffektiviteten – genom reducerade utsläpp och lägre energikostnader – vilket ytterligare kommer öka attraktiviteten för en rad hyresgäster, säger Anna Reuterskiöld, Sverigechef på Capman.

- Axel Ohlsson
axel@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Nu satsar Aparta i Sverige – och vidare ut i Europa

Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige