–Vi är oerhört glada att nu kunna närvara i ett så expansivt område som Solna. Vi öppnar kontoret med två av Solnas bästa mäklare och vi ser fram emot att kunna stärka vår position på orten tillsammans, säger Christina Henriksson, regionchef Bjurfors Stockholm, Norr och Sydost.
De nya franchisetagarna Lawan Farag och Gurvinder Singh har sedan tidigare erfarenhet av att förmedla bostäder i Solna.
– Både Gurvinder och jag brinner för området. Det byggs många nya bostäder här och flera företag har eller planerar att etablera sina kontor i området. Vi har båda bott här och våra hjärtan klappar för Solna, säger Lawan Farag.
–Lawan och jag är djupt engagerade i våra lokala områden i Solna, säger Gurvinder Singh.
Han kommer att fokusera på Råsunda, medan Lawan Farag kommer att koncentrera sig på Huvudsta och Västra skogen.
– Nu när vi ska driva kontoret tillsammans kommer vi givetvis ta uppdrag i hela Solna och vi ser fram emot förstärkningen som kommer under året som kommer hjälpa oss att täcka fler områden i kommunen, avslutar Singh.
Bygg/Arkitektur "Ett glädjande första steg" och "Dagens besked är viktiga för branschen" är ett par kommentarer på regeringens nya bolåneregler. Men det finns aktörer som tycker att man borde gjort mer.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.