Image

Bauhaus expanderar i Hyllinge

Bygg Bauhaus bygger ut varuhuset i Hyllinge. Det nya varuhuset, som står klart i augusti, blir det näst största i Sverige.
Publicerad den 27 Februari 2012

Bauhaus bygger ut med 5 000 kvadratmeter i Helsingborgsnära Hyllinge. Efter tillbyggnationen blir varuhuset totalt 19 000 kvadratmeter, vilket innebär att det blir företagets största varuhus i Sverige efter Bromma.
– Vi tror på Hyllinge med omland och valde att satsa här eftersom vi kände av ett ökat tryck från kunderna därför känns det väldigt bra att vi nu påbörjat byggnationen för en snar öppning, säger Mikael Andersson, etableringschef på Bauhaus i Sverige.

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Tungviktare i överlägsen topp på fastighetsbörsen i maj

Lista Maj blev en blandad månad för fastighetsbolagen på börsen, med en bjässe som stor börsraket i toppen och ett antal som hade det lite kämpigare i botten med röda siffror. Här är hela listan med bolagens prestation på börsen under årets femte månad.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige