I Atrium Ljungbergs satsning på bostadsbyggande har Joanna Berg tillträtt tjänsten som affärsutvecklingsansvarig. Joanna Berg kommer närmast från sin tjänst som Marknadsområdeschef på Riksbyggen.
– Joanna kommer att vara en mycket viktig nyckelperson då Atrium Ljungberg nu skruvar upp takten i byggandet av attraktiva bostads- och stadsmiljöer. I vår vision om att skapa stadsmiljöer som lever dygnet runt spelar bostäder en viktig roll tillsammans med arbete, lärande, kultur, service och handel, säger Linus Kjellberg, affärsutvecklingschef på Atrium Ljungberg.
Just nu pågår byggandet av nya bostäder i Gränbystaden i Uppsala. Planer finns också för fler bostäder bland annat på Mobiliaområdet i Malmö, stora satsningar i Sickla samt ytterligare bostäder i Gränbystaden.
Bostäder Stora eftersatta fastighetsunderhåll som kommer kosta Gotlandshem minst två miljarder kronor. Samtidigt som tillförseln av nya hyresrätter är låg. Lösningen som Gotlandshem landat i är att i samband med förtätningen av ett område samtidigt bygga bostadsrätter för att till viss del finansiera nyproduktionen.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.