Katja Bolander följer i Jeanette Saveros fotspår och lämnar Hifab för Arcona. Katja Bolander tillträder som marknads- och kommunikationschef den 1 september. Hon kommer närmast från Hifab där hon haft rollen som marknadsansvarig och har sedan tidigare tio års erfarenhet från beställarsidan inom kommersiella fastigheter. Katja Bolanders främsta uppgift blir att bygga vidare och ytterligare stärka Arconas varumärke med såväl den externa som den interna kommunikationen. Hon efterträder Per Linder som slutar på Arcona.
Victoria Lidfeldt tillträder den 8 september rollen som inköpschef. Victoria Lidfeldt har lång erfarenhet som inköpschef och har bland annat arbetat på Veidekke Entreprenad tidigare men kommer närmast från BOX Bygg. Hon kommer fortsätta arbetet med att utveckla och effektivisera Arconas inköpsstrategier däribland den nya begränsningen med att endast tillåta underentreprenörer i två led för att få bättre kontroll på arbetskraften i vår bransch. Victoria Lidfeldt efterträder Johan Danielsson som går vidare till annan tjänst inom Arcona.
– För att även i fortsättningen kunna ge gott stöd till organisationen och möta marknaden, då såväl antalet medarbetare som projekt växer, så ser jag mycket fram mot att få in både Katja Bolander och Victoria Lidfeldt i vår ledning. Nu dubblerar vi också antalet kvinnor i ledningsgruppen inom Arcona vilket känns helt rätt i tiden, säger Jeanette Saveros, vd på Arcona.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.