– Redan när SLP förvärvade den aktuella fastigheten såg vi potential i outnyttjade byggrätter. Såklart är det positivt att vi bara några månader efter att vi tagit över fastigheten kan gå igång med en nybyggnation. Det är naturligtvis extra glädjande att vi får det förtroendet av en befintlig hyresgäst, säger Peter Strand, styrelseordförande i SLP.
Utöver fortsatt hög förvärvsintensitet ligger det i SLP:s affärsplan att hela tiden fortsätta vidareutveckla sitt fastighetsbestånd.
– Genom att ha korta beslutsvägar och tillgång till SLP:s ägares och personals samlade kompetens av projektutveckling har vi en stor lyhördhet för vad våra nuvarande och framtida hyresgäster efterfrågar. Det ger oss styrka i marknaden där vår målsättning är att vara ett självklart alternativ för lager- och logistikfastigheter, säger Peter Strand.
Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.
I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.
Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.
Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...
Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.