Enligt SCB förväntas åldergruppen 6-16 öka med 20 procent fram till och med 2025. Finansdepartementet bedömer att Sverige behöver ytterligare två tusen för- och grundskolor till 2026. Nya kunskaper inom pedagogik, arbetsmiljö och hållbarhet innebär dessutom att landets äldre bestånd av sådana fastigheter behöver revitaliseras och i flera fall ersättas.
– Vi arbetar intensivt med att uppgradera Sveriges för- och grundskolor, den första länken i den sociala infrastrukturen. Det finns många sätt att förbättra och utveckla våra barns dagliga miljö. Erik Bragg är ledande på området, och jag är glad och stolt över att få välkomna honom till vårt team, säger Dan T. Sehlberg, vd och koncernchef, Sehlhall Fastigheter.
– Sehlhall är stora nog att ha erfarenhet och genomförandekraft, samtidigt som de har den mindre organisationens effektivitet och närhet till kunden. Det är viktigt för mig i mitt framtida samarbete kring skolfrågor med kommuner, friskolor, forskare och organisationer. Det handlar i slutändan om att skapa största möjliga samhällsnytta utifrån begränsade resurser, säger Erik Bragg, tillträdande ansvarig för Sehlhall skolfastigheter.
Erik Bragg börjar sin roll på Sehlhall Fastigheter den 11:e januari, 2021.
Presenteras av Eways
Presenteras av SLUSSGÅRDEN
Bolag Serafim gjorde två förvärv precis före årsskiftet. Fastighetssverige frågar företagets vd Rickard Jacobsson vad de planerar framöver. Här ska de växa. Vi undrar också om det kan bli aktuellt med en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.