Image
Fastigheten Solsten 1:146, belägen i Mölnlycke utanför Göteborg.
Fastigheten Solsten 1:146, belägen i Mölnlycke utanför Göteborg. Bild: Revelop

Revelop hyr ut 1 600 kvadratmeter

Uthyrning Revelop har tecknat hyresavtal på tio år med köttimportören Norvida för uthyrning av ett kyllager på 1 576 kvadratmeter i fastigheten Solsten 1:146, belägen i Mölnlycke utanför Göteborg.
Publicerad den 5 Mars 2025

Revelop är en aktiv fastighetsinvesterare och har i sin senaste värdeförädlingsfond, med över 3,8 miljarder kronor i utfästelser, under den senaste tolvmånadersperioden förvärvad cirka 20 fastigheter till ett värde av omkring 1,6 miljarder kronor. Fastigheten Solsten 1:146 förvärvades under tredje kvartalet 2024.
– Vi är mycket glada över att välkomna Norvida som ny hyresgäst. Uthyrningen skapar en långsiktig hållbar etablering i en nära och bra dialog med hyresgästen. Jag och med uthyrningen är fastigheten fullt uthyrd, säger Alexander Olofsson, förvaltningsansvarig på Revelop.

Norvida är en ledande importör av högkvalitativ kött till den nordiska marknaden med varumärken som Naturkött, Köttkultur, Happy Chef, Johns’, Evryday och Reserva365. Bolaget grundades i Stockholm 1990 och har idag verksamhet i hela Norden. Etableringen i Solsten är en strategisk satsning i en viktig region för att ytterligare stärka Norvidas position inom restaurangsegmentet och för att bredda erbjudandet.
– Lokalerna i Mölnlycke passar väldigt väl för vår verksamhet. Dels är läget mycket bra med närhet till centrala Göteborg och andra tätbefolkade områden. Dels ser vi att vi kan växa och utveckla vår verksamhet inom nuvarande lokaler, säger JörgenLevin, vd på Norvida.

Reveloparbetar efter en utpräglad ESG-strategi där kommersiella fastigheter i Sveriges tre storstadsområden förädlas och vidareutvecklas enligt en tydlig plan.Planen för Solsten 1:146 är att minska byggnadens energianvändning och därmed CO2-utsläpp genom installation av solceller, ny effektiv ventilation med smart styrning samt utbyte av äldre kylmaskiner.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Stor kartläggning – de påverkas om myndigheterna minskar och flyttar kontoren

Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige