Orkla hyr 4 500 kvadratmeter i Kranen 1 (Kaj 24) på Isbergs gata med beräknad inflyttning vid årsskiftet 2015/16.
– Vi på Wihlborgs är glada och stolta över att Orkla valde Dockan när de nu flyttar sin verksamhet till Malmö. Lokalerna kommer att anpassas för Orklas behov genom om- och tillbyggnad och de kommer även att få en egen profilerad entré, säger Anders Jarl, vd för Wihlborgs Fastigheter.
– Trenden att flytta huvudkontoret till Malmö håller i sig och det är glädjande både för Malmö Stad och Wihlborgs att Orkla Foods Sverige väljer att flytta sitt huvudkontor hit. Och vi vill passa på tillfället att önska dom mycket välkomna till Malmö, säger Anders Jarl.
Bolag Amerikanska Hines har tagit ett första kliv in på den svenska bostadsmarkanden. Efter affären med Magnolia berättar Hines Nordenchef, Staffan Unge, för Fastighetssverige om tankarna kring ytterligare tillväxt inom segmentet, var man tittar efter nya investeringsmöjligheter och hur man ser bostadsmarknaden i Sverige utvecklas framöver.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.