Image

Hög efterfrågan på lyxbostäder

BOSTÄDER Efterfrågan på exklusiva bostäder har ökat igen efter förra höstens finanskrasch. Börsuppgången och den låga räntan är två faktorer som ligger bakom.
Publicerad den 21 Oktober 2009

Villa Jägarbacken på Djurgården är just nu ute till försäljning för 40 miljoner kronor, och en representationsvåning vid Humlegården går för 25 miljoner kronor.

- Efter en paus i september till december förra året tycker jag att det har blivit ordentlig fart igen. Det är fler objekt till salu och fler spekulanter, säger Caroline Bynelius på fastighetsbyrån Fredegård till Dagens Industri.

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Brookfields miljardsatsning – de är Strängnäs största fastighetsägare

Lista Det jublades kanske hos några av fastighetsägarna under onsdagen när Brookfield meddelade att de har för avsikt att investera 95 miljarder kronor i Strängnäs. Här kommer de största fastighetsägarna i kommunen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige