– Halmstadporten har ett strategiskt handelsläge med närhet till E 6 attraktivt för nyetableringar
och är attraktivt för företag som verkar i de östra delarna av Halmstad, säger Pontus Petersson på Fastighetsstaden.
Efter att ha arbetat huvudsakligen med gestaltning är det nu dags för Fastighetsstaden att gå in i projektets uthyrningsfas. Sedan tidigare har de en dialog med ett antal intressenter, men ännu finns en möjlighet att arbeta med volymerna. Fastighetsstaden försöker nu hitta en bra mix av verksamheter.
– Ambitionen är att vi kommer att kunna presentera en yta om 8 500 kvadratmeter som ska innehålla en mix av kontor, handel och lättare tillverkning, säger Pontus Petersson.
Det finns idag en stark efterfrågan på lokaler i området och snart hoppas han kunna presentera de första större uthyrningarna.
– Vi vill relativt snart komma igång med byggnationen och räknar då att delar ska stå färdigt i slutet av 2023.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.