Zengun har erhållit uppdraget att utföra renoveringen av hus D i kvarteret Nöten 5. Fastigheten är belägen i Solna Strand, intill Bällstaviken.
Projektet omfattar 15 000 kvadratmeter och kommer att inrymma nytt kontor för konsultföretaget Cowi. Ombyggnationen startar under september och inflyttning planeras till juni 2017.
– Det känns väldigt spännande att tillsammans med en så professionell beställare som Vasakronan och den externa projektledaren från SLB ta sig an detta projekt, säger Mick Salonen, affärsenhetschef på Zengun.
– Vi är stolta över att få fortsätta bygga åt Vasakronan efter samarbetet i Kista med två nya kontorsbyggnader i kvarteret Modemet, säger Martin Dahlgren, vd för Zengun.
Teknik Sedan Atrium Ljungberg lanserade Stockholm Wood City 2023 har trästaden blivit en världsnyhet. Nu vill bolaget ta vara på det momentum uppmärksamheten gett och lanserar därför en hubb för företagande och innovation i september, i trästaden i Sickla. Fastighetssverige har pratat med Annica Ånäs och kan som första publikation berätta om den världsunika satsningen. – När det gäller hållbar stadsutveckling kommer det att krävas väldigt mycket samarbeten, säger vd:n i en exklusiv intervju.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.