Fastigheten är välbelägen i södra Varberg och byggd 2009.
Efter förvärvet har Stenfastigheter drygt 1 000 stycken lägenheter i sin bostadsportfölj, varav drygt 350 stycken som förvaltas med egen personal i Halland.
Objektet är i linje med bolagets ambition att äga, förvalta- och utveckla kvalitativa fastigheter på orter med positiv befolkningsutveckling.
Newsec har varit säljarens rådgivare.
Parterna har överenskommit att inte kommunicera köpeskilling.
Bolag Det har stormat mycket om främst några aktörer inom coworkning och det skapar en negativ bild av vad som egentligen är på väg att växa fram. Homan Tehrani, vd och grundare av Ioffice, ger sin syn på var branschen står idag, hur förutsättningarna ser ut framöver och vad som behöver hända i dialogen mellan hans bransch och fastighetsägarna.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.