Image

Skandrenting säljer till Slättö

Transaktioner Skandrenting säljer två fastigheter i centrala Norrköping till Slättö för 250 miljoner kronor.
Publicerad den 12 Oktober 2017

– Vi har utvecklat fastigheterna för bla. framtida bostadsändamål och lämnar nu över stafettpinnen i Norrköping till Slättö. Vi tror att slättö är en god köpare med stark lokal förankring som kan slutföra det vi påbörjat och vi hoppas att det blir en bra affär för alla parter, säger Johannes Nyberg, vd för Skandrenting.

- Axel Ohlsson
axel@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

ABG Fastena öppnar för förvärv i nya segment

Bolag ABG Fastena fortsätter sin tillväxtresa med nya förvärv. Efter att nyligen gjort klart en affär inom lager och lättindustri i Uppsala berättar bolagets vd, Andreas Birgersson, för Fastighetssverige om tillväxtplanerna inom bolagets olika affärsben, var man ser flest möjligheter framöver, vilka nya segment man tittar på att investera i och om potentialen till ytterligare försäljningar.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige