Undervattenshotellet byggs på en byggnad som tidigare var en tobaksfabrik. Samtliga hotellets rum kommer att ligga under vatten. Hotellet kommer också att innehålla utställningshallar och restauranger.
Det här blir inte det första undervattenshotellet, just nu pågår nämligen bygget av ett liknande hotell på Fiji, Hotel Poseidon.
Det som är speciellt med hotellet i Istanbul är att det ligger mitt i staden, och att alla rum ligger under vatten. Garanterad havsutsikt med andra ord.
Bygg/Arkitektur Jenny Mäki återvänder nu till White Arkitekter i och med att hon tar plats på byråns Göteborgskontor. Med några av Nordens mest uppmärksammade stadsutvecklingsprojekt i ryggen tar hon och byrån sikte på framtidens arkitektur – både ute i stora världen och, om Jenny Mäki själv får välja, även i Göteborg. Fastighetssverige har talat med Whites nygamla affärsutvecklare och arkitekt.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.