I går tog Bostadsbolaget beslutet att sparka Bertil Rignäs, som har polisanmälts efter Uppdrag Gransknings uppgifter om kvittofiffel i samband med Mipim. Bland annat ska Rignäs ha lämnat in kvitton där han köpt damkläder som lunchkvitton.
- Jag vet om att ingen kommer att tro på mig. Men jag själv vet att jag inte gjort fel med vilje, jag har gjort ett misstag i bokföringen, säger Bertil Rignäs till GT.
Enligt GP får Rignäs får med sig en fallskärm på runt fyra miljoner kronor (24 plus sex månaders lön).
Robert Bengtsson, idag chef för förvaltningsstöd, träder in som tillförordnad vd.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.