Image

Reliers grundare startar nytt i Luleå

Bolag Anders Johansson, som var med och grundade Relier startar Pegasus Real Estate, tillsammans med Henrik Mattsson, tidigare vice vd på Galären. Pegasus är ett konsultbolag med säte i Luleå.
Publicerad den 5 December 2014
Anders Johansson. Bild: Pegasus
Anders Johansson. Henrik Mattsson. Bild: Pegasus
Henrik Mattsson.

Pegasus Real Estate är ett nytt fastighetskonsultbolag med säte i Luleå. Bolaget erbjuder fastighetsägare tjänster inom lokaluthyrning, fastighetstransaktioner samt förvaltning och har framförallt fokus på norra Sverige.

Pegasus drivs av Anders Johansson, som är en av grundarna och tidigare delägare av Relier Real Estate Advisor, och Henrik Mattsson som tidigare bland annat har varit vice vd på fastighetsbolaget Galären.

– Vi har verkligen fått en flygande start. Redan nu har vi ett antal större fastigheter med både lokaler och bostäder som vi kommer att ta över förvaltningen av. Vi har dessutom fått in ett stort antal uthyrningsuppdrag samt även redan fått förtroende att sälja flera centralt belägna fastigheter i Luleå. Och mer är på gång, säger Anders Johansson.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Resultatet av AMF Fastigheters experiment med kontorslabbet

Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige