Inriktningen på Aros Bostads fjärde fond är bostadsutveckling i framförallt Storstockholmsområdet och innefattar såväl nyproduktion som konvertering och utveckling av befintliga kommersiella fastigheter till bostäder och byggrätter.
Fondens investeringsvolym uppgår till cirka SEK 3,5 miljarder.
Samir Taha, VD/Partner på Aros Bostadsutveckling AB:
– Vi välkomnar Östersjöstiftelsen som investerare och är glada över det förtroende de har visat oss genom att investera i vår fjärde fond – Aros IV. Med Östersjöstiftelsen som investerare förstärker vi ytterligare vår profil som samarbetspartner till det institutionella kapitalet.
Henrik Bonde, Placeringsdirektör/CIO för Östersjöstiftelsen:
– Vi har följt Aros Bostads utveckling under en längre tid och är nöjda med denna investeringsmöjlighet, vilken är i linje med vår egen investeringsfilosofi. Aros Bostad är en skicklig bostadsutvecklare med ett gediget ”track record”, vilket gör att vi ser fram emot att samarbeta med Aros Bostad inom ramen för denna investeringsstruktur.
Bygg/Arkitektur "Ett glädjande första steg" och "Dagens besked är viktiga för branschen" är ett par kommentarer på regeringens nya bolåneregler. Men det finns aktörer som tycker att man borde gjort mer.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.