– Vi tror mycket på växtkraften i Barkarbystaden och det känns roligt att fortsätta med vår satsning här. Inte minst efter den fina utmärkelsen, Årets Byggnadsmärke 2015 i Järfälla, som tilldelades Viktor Hansons första projekt i Barkarbystaden, säger Peter Nilsson, affärsområdeschef nyproduktion på Viktor Hanson AB.
Avtalet innebär att Viktor Hanson köper kvarter tio, del av fastighet 2:2, av Järfälla kommun. Köpeavtalet som godkändes av kommunfullmäktige i Järfälla den 25 januari omfattar ett av de tolv kvarter som ingår i Barkarbystadens första etapp.
– Barkarbystaden är det största utbyggnadsområdet i Stockholm just nu med totalt 18 000 nya bostäder, 140 kvarter och tusentals nya arbetsplatser. Viktor Hansons kvarter med 137 nya bostadsrätter är ett välkommet tillskott till Barkarbystaden och Järfällas bostadsutbud, säger Claes Thunblad (S), kommunstyrelsens ordförande.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.