Ghazal efterträder Christian Bischoff, som har lämnat Prologis.
Joseph Ghazal har varit verksam inom Prologis i över åtta år. Innan han började i Benelux var han chef för verksamheten Mellanöstern, där han bland annat ansvarade för markanskaffning, utveckling av nya anläggningar och hantering av Prologis logistikparker i området. Han ansvarade också för kontakter med nyckelkunder på regional och global nivå.
Dessförinnan var han chef för utvecklingen av Prologis sydeuropeiska region, där han levererade lageranläggningar och skräddarsydda projekt till logistikföretag, detaljhandelsföretag, tillverkningsindustrin och andra företag med storskaliga distributionsbehov.
Teknik Sedan Atrium Ljungberg lanserade Stockholm Wood City 2023 har trästaden blivit en världsnyhet. Nu vill bolaget ta vara på det momentum uppmärksamheten gett och lanserar därför en hubb för företagande och innovation i september, i trästaden i Sickla. Fastighetssverige har pratat med Annica Ånäs och kan som första publikation berätta om den världsunika satsningen. – När det gäller hållbar stadsutveckling kommer det att krävas väldigt mycket samarbeten, säger vd:n i en exklusiv intervju.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.