- Det är med stor glädje som jag nu tar över ansvaret att driva vidare HSB:s framgångsrika arbete med mark- och projektutveckling, säger Lena Josgård.
- Vi står inför ett starkt 2014 och vi är mycket glada över att Lena Josgård tackade ja till uppdraget att vara med och utveckla HSB:s markaffärer. Vi befinner oss i en glödhet bransch och då är det såklart extra roligt att vi nu har en välfylld projektportfölj att plocka ur. Det ger oss möjlighet att växla upp ytterligare med många fina projekt, bland annat ser vi fram emot att snart gå igång med Stora Torp, Nya Hovås, Fräntorpsgatan och Flatås, säger Lars Göran Andersson, vd på HSB Göteborg.
Ekonomi/Finansiering Med sin nya modell för samägande mellan bostadsägare och investerare Etablerar sig nu Aparta i Sverige. Modellen ska göra det möjligt för bostadsägare att frigöra kapital från sin bostad. Satsningen i Sverige ses som en strategisk språngbräda för vidare expansion i Europa. – För investerare handlar det ju om att introducera en ny tillgångsklass som inte har varit tillgänglig i Sverige eller Europa tidigare, säger Katarina Liljestam Beyer, Apartas svenska landschef.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.