Vid årsstämman den 28 mars 2019 valdes Andreas Jensen till ny ordinarie ledamot i Rikshems styrelse. Det innebär att Rikshems styrelse utökas med en styrelseledamot och nu består av sju ordinarie ledamöter.
Andreas Jensen är född 1981 och är civilingenjör från Lunds tekniska högskola. Han är idag Senior Portfolio Manager, alternativa investeringar på Fjärde AP-fonden, med fokus på infrastruktur och reala tillgångar. Andreas Jensen har tidigare varit affärsutvecklingsdirektör på MTR Nordic och dessförinnan arbetat på Skandia Liv med alternativa investeringar/infrastruktur. Han har även varit politiskt sakkunnig på Miljödepartementet och managementkonsult på McKinsey & Company.
Rikshems styrelse består sedan årsstämman av: Bo Magnusson (ordförande), Pernilla Arnrud Melin, Lena Boberg, Liselotte Hjorth, Andreas Jensen, Per-Gunnar Persson och Per Uhlén.
Rikshem är ett av Sveriges största privata fastighetsbolag. Vi äger, förvaltar och utvecklar bostäder och samhällsfastigheter i utvalda kommuner. Där erbjuder vi tryggt, trivsamt och flexibelt boende i attraktiva lägen. Rikshem ägs av Fjärde AP-fonden och AMF. Läs mer på rikshem.se
Transaktioner K-Fastigheters senaste försäljning gäller ett stort bestånd i Göteborgsområdet där bolaget gör av med över 400 lägenheter under byggnation i en transaktion som totalt är värd nästan 1,9 miljarder kronor. För Fastighetssverige berättar vd:n Jacob Karlsson mer om bakgrunden till transaktionen, varför bolaget kan hålla samma storlek trots stora avyttringar och vilket bolag han ser att K-Fastigheter är i framtiden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.