Mårten Othérus, med en gedigen bakgrund inom bolaget och i branschen, kommer att leda Nordr Sveriges fortsatta tillväxt och utveckling med ambitionen att bli en ledande bostadsutvecklare i Sveriges växande storstadsområden skriver bolaget i ett pressmeddelande.
– Nordrs styrelse och jag är mycket glada att Mårten Othérus har tackat ja till att leda Nordr Sverige framåt. Mårten Othérus har mångårig både operativ och strategisk erfarenhet inom Nordr och djuptgående kunskap om Nordrs kärnaffär, säger Nordrs koncernchef Andreas Martinussen.
– Jag är otroligt glad och stolt över att få leda Nordrs fortsatta satsning i Sverige med fokus på ökad lönsamhet och att fortsätta leverera högkvalitativa bostäder, säger Mårten Othérus.
Bolag Olov Lindgren gör ett nytt förvärv i centrala Stockholm. Efter att ha adderat den 119:e fastigheten till portföljen berättar vd Frida Stannow Lind för Fastighetssverige om förvärvet och framtidsutsikterna för Kungsholmen samt hur och med vad man vill fortsätta växa i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.