– Vi kompletterar vårt befintliga fastighetsbestånd på ett sätt som är gynnsamt ur förvaltningssynpunkt då husen ligger på en gata där vi redan tidigare äger fastigheter, säger Magnus Lidén, vd för Lidén Group, och fortsätter:
– Staden expanderar och blir bara mer och mer intressant ur ett fastighetsägarperspektiv. Förvärvet ligger också i linje med gruppens mål att inom tre år fördubbla antalet lägenheter i regionen.
Tillträde sker 1 april 2018 och Svensk Fastighets Rådgivning har varit rådgivare i affären.
Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.