- Marknadsföringen av lokalerna startade i juni så vi är mycket nöjda med att redan ha alla lokaler uthyrda och att Jemacon kan få en skräddarsydd lösning, säger Keysers vd Peter Mandel.
Hyresvärdet uppgår till cirka tolv miljoner kronor. Första spadtaget tas i oktober och inflyttning planeras till augusti 2013. Den nya byggnaden kommer att certifieras enligt Svensk Miljöbyggnad.
Keyser Fastigheter är ett mindre familjeägt fastighetsbolag verksamt i Stockholmstrakten. Företaget äger cirka 30 000 kvadratmeter industri-och lagerlokaler och är inriktade på en mycket långsiktig förvaltning.
Bostäder Almedalsveckan lämnar startblocken och många blickar riktas mot Visby. Fastighetssverige har kartlagt vilka av de största projekten på Gotland som inom kort också kan ta upp farten.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.