Byggnaderna rymmer en mångfald av bostadstyper och storlekar som gör det möjligt att bo kvar i Östra Sala Backe även när boende- eller familjesituationen förändras. Ytterväggarna består av prefabricerade träregelele- ment med halmisolering och träfiberskivor. Innerväggarna, såväl bärande som icke-bärande, består av träregelväggar med träfiberisolering. Samtliga interiöra ytskikt består av lerskivor som armeras med lin och får en finish av lerputs. Lera har likt halm fuktreglerande egenskaper. Mellanbjäl- klagen består av 220 mm KL-träskivor med träfiberskivor och ett lager grus för att klara ljudkraven.
– Vi installerar så mycket solceller som möjligt – på alla tak och längs alla balkonger, och lagrar lokalt i batterier. Vi räknar med att producera dubbelt så mycket energi som husen och de boende förbrukar per år, säger Joakim Kaminsky.
Mycket fokus har även lagts på gårdsmiljön som är utformad för att vara en plats där alla, oavsett ålder, kan samlas för olika aktiviteter som främjar en socialt hållbar livsstil. Tävlingen omfattade två kvarter varav ETC Byggentreprenad AB tilldelades tomt A.
Bolag Det har gått lite mer än ett år sen AMF Fastigheter flyttade sitt kontor till Mood gallerian och från start var ambitionen att ta reda på hur framtidens kontor kan utvecklas. Man ska kort sagt laborera fram hur det kan se ut. Hanna Mossfeldt som är arbetsplatsstrateg på bolaget berättar nu om vad de kommit fram till med hjälp av Göteborgs Universitet och Handelshögskolan i Stockholm.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.