JM bygger åt HSB i Norra Djurgårdsstaden

JM Entreprenad har ingått avtal med HSB Bostad om att uppföra 62 bostäder genom en totalentreprenad. Kontraktssumman uppgår till 132 miljoner och är jämnt fördelad över avtalstiden.

Entreprenaden omfattar nybyggnation av 62 bostäder i bostadsrättsform som ska möta kraven för miljöbyggnad silver. Byggstart är tredje kvartalet 2017 och entreprenaden ska vara avslutad i början av 2019.

– Vi är väldigt glada över det förtroende som HSB Bostad gett oss via projektet Broparken och ser fram emot ytterligare byggnation i expansiva Djurgårdsstaden, säger Peter Neuberg, vd för JM Entreprenad.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer