Image
Ännu ett stort bolag lämnar Kista.
Ännu ett stort bolag lämnar Kista. Bild: Wikimedia commons

It-jätten lämnar Atrium Ljungberg i Kista

Uthyrning It-jätten IBM lämnar Kista för en flytt till centrala Stockholm. Det rapporterade Dagens industri på söndagen.
Publicerad den 3 Mars 2025

Sedan tidigare har fastighetsservicebolaget Coor meddelat sin avsikt att lämna Kista och Ericsson har sagt upp ett avtal om cirka 33 000 kvadratmeter med Corem.

IBM:s Sverige-vd Vahid Zohali bekräftar flytten men vill inte svara på frågor om varför bolaget flyttar. Han hänvisar istället till ett uttalande som säger att det "är i linje med vad som efterfrågas av våra medarbetare", skriver Dagens industri.

"Det är alltid tråkigt när en hyresgäst lämnar", säger Atrium Ljungbergs vd Annica Ånäs till Di och uppger att IBM lämnar 4 500 kvadratmeter.

Annica Ånäs uppgav vidare att fastigheten är en av bolagets bättre i området och att fastighetsbolaget haft en annan potentiell hyresgäst på plats för att titta.

- Redaktionen
[email protected]

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Så ser de långsiktiga planerna ut för Nreps nya JV

Bolag En ny satsning tar fart i Stockholm när Nrep och Åke Sundvall gör gemensam sak för att skapa fler bostäder. Carl-Adam von Schéele, Sverigechef på Nrep, berättar för Fastighetssverige om matchningen med Åke Sundvall, den tilltänkta viktningen mellan bostäder och äldreboenden, hur man vill växa och om den långsiktiga målsättningen för JV:t.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige